Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beredskapskrav

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Utbildning av it-forensiker

Skriftlig fråga 2018/19:956 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:956 Utbildning av it-forensiker av Hans Hoff S till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 2 september meddelade polisen att Nationellt forensiskt centrum NFCsom har sitt huvudkontor i Linköping och i dag även finns i Malmö, Stockholm och Göteborg, nu även ska få kontor i Uppsala, Umeå, Sundsvall, Borås, Kristianstad,

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:956 av Hans Hoff (S) (pdf, 90 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.