Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08 – 700 26 00 (måndag – torsdag 9–16.45 och fredag 9–16)
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska romers rätt till upprättelse

Skriftlig fråga 2021/22:1553 av Anders Österberg (S)

Fråga 2021/22:1553 Svenska romers rätt till upprättelse av Anders Österberg S till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Fredagen den 8 april uppmärksammades den internationella romadagen på flera platser i Sverige. Romerna i Sverige är en av våra fem nationella minoritetet de andra är samer, judar, tornedalingar och

Inlämnad: 2022-05-09 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1553 av Anders Österberg (S) (pdf, 104 kB)

Regelkrockar som påverkar situationen för asylsökande i Sverige

Skriftlig fråga 2021/22:1446 av Petter Löberg (S)

Fråga 2021/22:1446 Regelkrockar som påverkar situationen för asylsökande i Sverige av Petter Löberg S till Statsrådet Anders Ygeman S Även om det av naturliga skäl föreligger starkt fokus på att hantera de akuta flyktingströmmarna från det avskyvärda kriget i Ukraina finns det människor som befunnit sig länge i Sverige

Inlämnad: 2022-04-08 Svarsdatum: 2022-04-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1446 av Petter Löberg (S) (pdf, 89 kB)

Fusk vid ombildningar

Skriftlig fråga 2021/22:1442 av Alexander Ojanne (S)

Fråga 2021/22:1442 Fusk vid ombildningar av Alexander Ojanne S till Statsrådet Johan Danielsson S Tidningen Hem Hyra avslöjade i går att det förekommit omfattande fusk vid en ombildning av hyresrätter till bostadsrätter i Rågsved i södra Stockholm. Vd:n i ett ombildningskonsultbolag lät sina vänner skriva sig på adressen

Inlämnad: 2022-04-07 Svarsdatum: 2022-04-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1442 av Alexander Ojanne (S) (pdf, 90 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.