Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avsättningen av borgmästare i Turkiet

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Sekos rapport om vägarbetarnas arbetsmiljö

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:828 Sekos rapport om vägarbetarnas arbetsmiljö av Kadir Kasirga S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 25 juni presenterade Facket för service och kommunikation Sekosom organiserar vägarbetarna, rapporten Med fara för livet Mer än 1 000 Sekomedlemmar har svarat på en enkät som handlar om deras

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 110 kB)

Sommarkortet

Skriftlig fråga 2018/19:801 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:801 Sommarkortet av Anders Österberg S till Finansminister Magdalena Andersson S Sommaren 2018 fick elever i årskurs 69 i grundskolan och år 1 och 2 på gymnasiet sommarkort, ett avgiftsfritt SL-kort som för de unga i Järva och övriga Sverige innebar en möjlighet att resa fritt i sina hemlän. Alla kunde ta

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:801 av Anders Österberg (S) (pdf, 85 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.