Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Restriktioner för evenemang och event

Skriftlig fråga 2019/20:1861 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:1861 Restriktioner för evenemang och event av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Allt fler röster höjs nu från det svenska livesammanhanget om de fortsatta restriktionerna om maximalt 50 personer vid offentliga tillställningar. Det man framför allt efterlyser är att det

Inlämnad: 2020-07-24 Svarsdatum: 2020-08-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1861 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 90 kB)

Coronavirusets effekter på kultur- och nöjesbranschen

Skriftlig fråga 2019/20:1672 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:1672 Coronavirusets effekter på kultur- och nöjesbranschen av Lars Mejern Larsson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Företag, enskilda näringsidkare och organisationer runt om i hela landet har drabbats hårt av coronaviruset Detta gäller inte minst kultur- och nöjesbranschen eftersom kulturen

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1672 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Investeringsstöd inom jordbruket

Skriftlig fråga 2019/20:1538 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:1538 Investeringsstöd inom jordbruket av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Coronapandemin har ritat om kartan för investeringar och utmaningar. Samtidigt finns det verksamhet som fortfarande är i gång som vanligt och måste fungera även framöver. En av dem är livsmedelsindustrin. Inom

Inlämnad: 2020-06-09 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1538 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.