Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08 – 700 26 00 (måndag – torsdag 9–16.45 och fredag 9–16)
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökad förföljelse av bahaier i Iran

Skriftlig fråga 2020/21:3629 av Anders Österberg (S)

Fråga 2020/21:3629 Ökad förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Irans största icke-muslimska religiösa minoritet, bahaierna, har de senaste decennierna utsatts för en systematisk förföljelse av regimen, dirigerad från högsta nivå i den iranska statsapparaten. Ett kännetecken

Inlämnad: 2021-09-08 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3629 av Anders Österberg (S) (pdf, 102 kB)

Den fortsatt svåra humanitära situationen i Östafrika

Skriftlig fråga 2020/21:3618 av Anders Österberg (S)

Fråga 2020/21:3618 Den fortsatt svåra humanitära situationen i Östafrika av Anders Österberg S till Statsrådet Per Olsson Fridh MP Jag vill tacka biståndsministern för den positiva responsen på min fråga till honom i juni. Sverige som land har ett stort förtroende i Etiopien, och därför är det viktigt att vi har en aktiv

Inlämnad: 2021-09-07 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Statsrådet Per Olsson Fridh (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3618 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Krami

Skriftlig fråga 2020/21:3607 av Hans Hoff (S)

Fråga 2020/21:3607 Krami av Hans Hoff S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Krami är ett mycket framgångsrikt projekt som vänder sig till kriminella och missbrukare som vill bryta sitt missbruk och sin kriminalitet. Projektet är ett samarbete mellan Kriminalvården, Arbetsförmedlingen och 20 kommuner

Inlämnad: 2021-09-03 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3607 av Hans Hoff (S) (pdf, 83 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.