Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08 – 700 26 00 (måndag – torsdag 9–16.45 och fredag 9–16)
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Relationerna mellan Israel och Palestina

Skriftlig fråga 2021/22:272 av Anders Österberg (S)

Fråga 2021/22:272 Relationerna mellan Israel och Palestina av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Det finns få bilder som etsat sig fast i mitt minne som så som den på den pojke som står med uppsträckta händer i Warszawas ghetto. I bakgrunden står SS-Rottenführer Josef Blösche och håller ett automatvapen.

Inlämnad: 2021-10-26 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:272 av Anders Österberg (S) (pdf, 88 kB)

Privatisering av barn- och ungdomspsykiatrin i Järva

Skriftlig fråga 2021/22:253 av Anders Österberg (S)

Fråga 2021/22:253 Privatisering av barn- och ungdomspsykiatrin i Järva av Anders Österberg S till Socialminister Lena Hallengren S Polishelikoptern hovrar varje vecka över Järvaområdet. För oss som bor där är det en ständig källa till oro. Vad har hänt nu Är det någon jag känner eller någons barn som blivit skjuten Oro

Inlämnad: 2021-10-22 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:253 av Anders Österberg (S) (pdf, 91 kB)

Ökat stöd för fred och demokrati i Myanmar

Skriftlig fråga 2021/22:228 av Sultan Kayhan (S)

Fråga 2021/22:228 Ökat stöd för fred och demokrati i Myanmar av Sultan Kayhan S till Utrikesminister Ann Linde S Situationen i Myanmar är akut. Landet står både vid kanten till fullständigt inbördeskrig och hotas av en nära förestående statskollaps. Vid FN:s råd för mänskliga rättigheter den 23 september rapporterade

Inlämnad: 2021-10-19 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:228 av Sultan Kayhan (S) (pdf, 103 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.