Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp
  • sverigedemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 010-10 11 500 (vardagar 10–15)
  • E-post info[på]sd.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ahmadreza Djalali

Skriftlig fråga 2021/22:1599 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2021/22:1599 Ahmadreza Djalali av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som förfasas över och ser med djup oro på behandlingen av akademikern och läkaren Ahmadreza Djalali, som har verkat i Sverige. Den 4 maj 2022 rapporterade ett flertal iranska statliga medier att hans dödsdom skulle verkställas

Inlämnad: 2022-05-17 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1599 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Brist på kroppskameror för poliser i yttre tjänst

Skriftlig fråga 2021/22:1598 av Katja Nyberg (SD)

Fråga 2021/22:1598 Brist på kroppskameror för poliser i yttre tjänst av Katja Nyberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Om alla poliser haft kroppskameror under korankravallerna hade fler skyldiga kunnat gripas och lagföras. Vittnesuppgifter från poliser som var på plats berättar att solen tidvis

Inlämnad: 2022-05-16 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1598 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 88 kB)

Imamers vigselrätt

Interpellation 2021/22:499 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2021/22:499 Imamers vigselrätt av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Uppdrag granskning rapporterade den 11 maj i SVT om sin undersökning att systematiserad människohandel pågår där tillfälliga äktenskap bedrivs i stor omfattning i Sverige, mot betalning, att

Inlämnad: 2022-05-13 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:499 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 98 kB)

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.