Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp
  • sverigedemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 010-10 11 500 (vardagar 10–15)
  • E-post info[på]sd.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bristande myndighetsinformation

Skriftlig fråga 2021/22:15 av Björn Söder (SD)

Fråga 2021/22:15 Bristande myndighetsinformation av Björn Söder SD till Socialminister Lena Hallengren S Under coronapandemin har Folkhälsomyndigheten verkligen utmärkt sig genom sitt agerande eller i flera fall brister i agerande. Myndighetens hantering av pandemin har, förutom att den har orsakat ett stort antal dödsfall,

Inlämnad: 2021-09-16 Svarsdatum: 2021-09-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:15 av Björn Söder (SD) (pdf, 89 kB)

Sjöfartsverket och Gotlandsfärjorna

Skriftlig fråga 2021/22:12 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2021/22:12 Sjöfartsverket och Gotlandsfärjorna av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 23 juli 2020 gav regeringen Trafikverket i uppdrag att analysera fyra alternativa modeller för färjetrafik till Gotland, då statens kostnader för Gotlandstrafiken har ökat och det har varit en begränsad

Inlämnad: 2021-09-16 Svarsdatum: 2021-09-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:12 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 88 kB)

Oseriös sophantering

Skriftlig fråga 2020/21:3647 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2020/21:3647 Oseriös sophantering av Robert Stenkvist SD till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP I min hemkommun Botkyrka har det uppstått flera omfattande sopbränder, bränder som förpestat luften för åtskilliga kommuninvånare och som dessutom har spridit gifter i en icke betydelselös omfattning. Människor

Inlämnad: 2021-09-13 Svarsdatum: 2021-09-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3647 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 85 kB)

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.