Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avvikande personnummer

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2018/19:296 Avvikande personnummer av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Antalet unika personnummer som Skatteverket har att fördela är begränsat. Sveriges nu gällande system med en tredje siffra som könsbestämmande och en fjärde som kontrollsiffra innebär att det för varje dag

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Försäljning av sälprodukter

Interpellation 2018/19:274 av Runar Filper (SD)

Interpellation 2018/19:274 Försäljning av sälprodukter av Runar Filper SD till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste åren har antalet sälar ökat dramatiskt utmed Sveriges kustlinje, och de vållar allvarliga skador och en stor ekonomisk börda för kustfisket, då det kustnära fisket har problem både med svaga fiskbestånd

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-09-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:274 av Runar Filper (SD) (pdf, 87 kB)

Möjliggörande av allmän jakt på skarv

Interpellation 2018/19:271 av Runar Filper (SD)

Interpellation 2018/19:271 Möjliggörande av allmän jakt på skarv av Runar Filper SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I Sverige finns det en ansenligt stor population av skarv, med många häckande par. Ökningen av fågelns förekomst påverkar fiskbestånden negativt, skapar sanitär olägenhet för friluftslivet

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:271 av Runar Filper (SD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Möjliggörande av allmän jakt på skarv

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.