Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp
  • sverigedemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 010-10 11 500 (vardagar 10–15)
  • E-post info[på]sd.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skjutningar mot barn

Skriftlig fråga 2020/21:3357 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:3357 Skjutningar mot barn av Angelica Lundberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 17 juli sköts två små barn när de var ute och lekte i sitt bostadsområde i Flemingsberg i Stockholm. Tack vare att skotten träffade benen kommer barnen med största sannolikhet att överleva. Händelsen

Inlämnad: 2021-07-20 Svarsdatum: 2021-08-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3357 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 100 kB)

Utbildning av palestinska barn i judehat och till barnsoldater

Skriftlig fråga 2020/21:3356 av Björn Söder (SD)

Fråga 2020/21:3356 Utbildning av palestinska barn i judehat och till barnsoldater av Björn Söder SD till Statsrådet Per Olsson Fridh MP En rapport, som EU-kommissionen beställde 2019 och som överlämnades från Georg Eckert Institute for International Textbook Research tidigare i år, blev liggande i flera månader innan

Inlämnad: 2021-07-20 Svarsdatum: 2021-08-04 Besvarare: Statsrådet Per Olsson Fridh (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3356 av Björn Söder (SD) (pdf, 95 kB)

Oskyldiga offer

Skriftlig fråga 2020/21:3355 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2020/21:3355 Oskyldiga offer av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ett av Morgan Johanssons mest bevingade citat som justitieminister var när han kommenterade att skjutningarna nådde rekordnivåer 2017 med orden liten risk att oskyldiga drabbasOavsett partipolitiska skiljelinjer

Inlämnad: 2021-07-19 Svarsdatum: 2021-08-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3355 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.