Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2018/19:314 En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Användning av genteknik styrs i stort av EU-gemensamma regler som ska se till att endast säkra tillämpningar kommer ut på marknaden. Dessa regler fokuserar på den modifieringsteknik som

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 92 kB)

En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden

Interpellation 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2018/19:312 En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden av Staffan Eklöf SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Miljöpartiet har flera gånger signalerat att klimatmålen är överordnade andra långsiktiga mål. En bärande komponent i regeringens klimatpolitik är en mycket kraftig

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 104 kB)

Diplomatiska garantier

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:309 Diplomatiska garantier av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har som sista instans att avgöra frågan om den grupp imamer som fått utvisningsbeslut enligt lagen om särskild utlänningskontroll: utvisning påkallad av hänsyn till rikets säkerhet.

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska garantier

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.