Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kontroll av elbilar

Skriftlig fråga 2019/20:2120 av Jens Holm (V)

Fråga 2019/20:2120 Kontroll av elbilar av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Försäljningen av elbilar och laddhybrider ökar kraftigt i Sverige, vilket är glädjande. Dessvärre har kontrollbesiktningen inte följt med i utvecklingen. I dagsläget görs ingen specifik kontroll av elbilarnas elsystem vid

Inlämnad: 2020-09-04 Svarsdatum: 2020-09-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2120 av Jens Holm (V) (pdf, 75 kB)

Laddning av elbilar

Interpellation 2019/20:472 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:472 Laddning av elbilar av Jens Holm V till Statsrådet Anders Ygeman S Den 26 augusti kallade energiminister Anders Ygeman S till ett rundabordssamtal med intressenter kring elbilar och laddsystem. Syftet var att finna lösningar till hur elbilsladdning vid publika laddstationer ska kunna underlättas

Inlämnad: 2020-09-03 Svarsdatum: 2020-09-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2019/20:472 av Jens Holm (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Laddning av elbilar

Den förvärrade situationen för folket i Zimbabwe

Skriftlig fråga 2019/20:2107 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:2107 Den förvärrade situationen för folket i Zimbabwe av Yasmine Posio V till Utrikesminister Ann Linde S President Mnangagwa sa vid maktövertagandet i november 2017 att han skulle se till att Zimbabwes ledning skulle börja följa den konstitution som är rättssäker och demokratifrämjande. Dessvärre har detta

Inlämnad: 2020-09-03 Svarsdatum: 2020-09-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2107 av Yasmine Posio (V) (pdf, 94 kB)