Sök
170 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, EU-nämndens uppteckningar, Kammarens talarlistor, 2015/16, sorterat efter datum
EU-nämndens uppteckningar 2015/16:43
1 Jordbruk och fiske
Statsrådet Sven-Erik Bucht
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 11 april 2016
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 17 maj 2016
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Välkommen hit, landsbygdsministern med medarbetare Vi börjar
Kammarens talarlista 2016-05-12
Torsdagen den 12 maj 2016 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Socialutskottets betänkande SoU16
Statlig ersättning till personer som insjuknat i narkolepsi efter pandemivaccinering
1
Per Ramhorn SD 8
2
Emma Henriksson KD 6
3
Lennart Axelsson S 6
4
Kammarens talarlista 2016-05-11
Onsdagen den 11 maj 2016 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
27
Finansutskottets betänkande FiU35
Förmedlingsavgifter vid kortbetalningar
0.00
0.00
28
Civilutskottets betänkande CU18
Ett effektivare förbud vid bristande kreditprövning
0.00
0.00
29
Utrikesutskottets betänkande
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2015/16:42 EU-nämndens sammanträde 2016-05-04
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2015/16:42
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2016-05-04 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Utrikes frågor handel
Närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Återrapport från möte i rådet den 15 december 2015
Återrapport från möte i rådet den 19
EU-nämndens uppteckningar 2015/16:42
1 Utrikes frågor handel
Närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor handel den 15 december 2015
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor handel den 19 december 2015
Återrapport från informellt ministermöte den 2 februari
Kammarens talarlista 2016-04-29
Fredagen den 29 april 2016 Kl. 09.00
Aktuell debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om internationell skatteflykt och svenska bankers agerande. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler
Företrädaren för Vänsterpartiet
Kammarens talarlista 2016-04-28
Torsdagen den 28 april 2016 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
3
Utrikesutskottets betänkande UU16
Interparlamentariska unionen IPU 1
Krister Örnfjäder S 8
2
Anti Avsan M 8
3
Monica Green S 5
4
Ulrika Karlsson i Uppsala M 8
0.29
0.29
4
Utrikesutskottets betänkande
Kammarens talarlista 2016-04-27
Onsdagen den 27 april 2016 Kl. 09.00
Val
ca 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Finansutskottets betänkande FiU42
Extra ändringsbudget för 2016 Ändring av rätten till bistånd för vissa utlänningar
1
Oscar Sjöstedt SD 8
2
Håkan Svenneling V 6
3
Fredrik Olovsson S 5
0.19
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2015/16:41 EU-nämndens sammanträde 2016-04-27
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2015/16:41
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2016-04-27 kl. 15:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Verksamheten i Europeiska unionen under 2015 2015/16:EUN1y Justering av yttrande till Utrikesutskottet
Skr. 2015/16:
EU-nämndens uppteckningar 2015/16:41
1 Verksamheten i Europeiska unionen under 2015
EU-nämnden behandlade under denna paragraf frågor om verksamheten i Europeiska unionen under 2015. Inga uppteckningar gjordes.
Kammarens talarlista 2016-04-21
Torsdagen den 21 april 2016 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
13
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU16
Djurskydd
1
Martin Kinnunen SD 8
2
Jens Holm V 8
3
Isak From S 8
4
Åsa Coenraads M 6
5
Carl Schlyter MP 8
6
Eskil
Kammarens talarlista 2016-04-20
Onsdagen den 20 april 2016 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
1
Fråga om hänvisning av motion till utskott
1
Andreas Norlén M 8
2
Hans Ekström S 6
3
Mattias Karlsson SD 4
0.18
0.18
15
Näringsutskottets betänkande NU14
Mineralpolitik
1
Ulf Berg M 8
2
Josef Fransson
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2015/16:40 EU-nämndens sammanträde 2016-04-19
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2015/16:40
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2016-04-19 kl. 15:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Rättsliga och inrikes frågor
Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Information och samråd inför möte i rådet den 21 april
ev.Övriga frågor
Anm.Nästa
EU-nämndens uppteckningar 2015/16:40
1 Rättsliga och inrikes frågor
Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 21 april 2016l
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Välkomna hit till extramötet Vi har som sagt behandlat den här frågan i fredags. Ni har alla fått den nya
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2015/16:39 EU-nämndens sammanträde 2016-04-15
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2015/16:39
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2016-04-15 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Utrikes frågor
Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 14 mars
Information och samråd inför möte i rådet den 18 april
ca. 10.00
EU-nämndens uppteckningar 2015/16:39
1 Utrikes frågor
Utrikesminister Margot Wallström
Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 14 mars 2016
Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 18 april 2016
Anf. 1 ORDFÖRANDEN: Vi välkomnar utrikesministern med medarbetare. Först undrar jag
Kammarens talarlista 2016-04-14
Torsdagen den 14 april 2016 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Justitieutskottets betänkande JuU18
Straffrättsliga frågor
1
Lawen Redar S 8
2
Krister Hammarbergh M 8
3
Kent Ekeroth SD 8
4
Mats Pertoft MP 8
5
Johan Hedin C 8
6
Linda Snecker V
Kammarens talarlista 2016-04-13
Onsdagen den 13 april 2016 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
28
Trafikutskottets betänkande TU9
En fossiloberoende transportsektor
1
Karin Svensson Smith MP 8
2
Rikard Larsson S 8
3
Jessica Rosencrantz M 8
4
Jimmy Ståhl SD
Kammarens talarlista 2016-04-12
Tisdagen den 12 april 2016 Kl. 13.00
Aktuell debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
1
Aktuell debatt
På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om villkor för upphandling. Debattregler
Socialdemokraterna företräds av statsrådet Ardalan Shekarabi SEn
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2015/16:38 EU-nämndens sammanträde 2016-04-08
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2015/16:38
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2016-04-08 kl. 09:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Statsrådet Sven-Erik Bucht
Återrapport från möte i rådet den 14 mars
Information och samråd inför möte i rådet den 11 april
Regeringens